20 03 2012

Türk Sineması'ndan 13 Film/ Alin TAŞÇIYAN

28 Şubat kitapları
28 Şubat sürecinde yaşananlar 15. yılında konuşulmaya devam ediyor. Postmodern darbeyi anlamak için bazı kaynaklar...

Son Darbe 28 Şubat 
Mehmet Ali Birand
Doğan Kitap


Türkiye’nin bir kez daha demokrasi sınavına girdiği ve ne yazık ki bir kez daha “sınıfta kaldığı” o tarihi kırılma noktası: 28 Şubat 1997.Kimilerine göre demokrasiye yapılmış balans ayarı, kimilerine göre postmodern darbe... Darbeyi gerçekleştirenler yıllarca susmayı tercih ettiler. Askeri vesayetin tartışıldığı bir ortamda, Türkiye tarihine damgasını vuran sancılı yılların öyküsünü şimdi sadece olayın tanıkları ve mağdurları “Son Darbe: 28 Şubat”ta anlatıyor, yakın tarihimizin bu en sıcak anlarını hafızalarınıza emanet ediyorlar…

28 Şubat: Bir Müdahalenin Güncesi
Ali Bayramoğlu
İletişim Yayınları


27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980... Türkiye’nin "darbeler tarihine", 28 Şubat 1997"de yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sonrasında açıklanan kararlarla "post-modern darbe" de eklenmişti. Türkiye siyasi tarihine bir dönüm noktası olarak geçen kararlarla, ordu bu kez de demokrasiye "balans ayarı" yapmıştı. Gazeteci-yazar Ali Bayramoğlu, 28 Şubat, Bir Müdahalenin Güncesi"nde ülkeyi 28 Şubat"a götüren süreci ele alırken, post-modern darbenin de bir analizini yapıyor. Bir müdahale olarak 28 Şubat"ı diğerlerinden ayıran özellikleri, siyasetin seyrine dair kalıcı etkilerini, asker-sivil ilişkileri tarihinde oturtulacağı yeri işleyen Bayramoğlu"nun yazıları, basının sürece yaklaşımını da "içerden" gözlemlerle sunuyor. 

28 Şubat"tan Şemdinli"ye Derin Çeteler
Ömer Lütfi Mete
Profil Yayıncılık


28 Şubat... Türkiye"nin maruz kaldığı son ve aslında post-modern darbe... Görünürde silah, top, asker yoktu, ama görünmeyen bazı unsurlarla –medya, sivil toplum kuruluşları, halk gibi - Refah-Yol devrilmişti. Aradan 10 yıldan fazla bir zaman geçen bu darbeden geriye kalan nedir? Elde ne var? Türkiye gerçekten bir irtica tehlikesi yaşadı mı? Demokrasiye balans ayarı yapmak kime ne kazandırdı? Yoksa bu darbenin arkasında da küresel sermaye ve ülkemizde cirit atan yabancı servisler mi var? Bu kitap, yakın dönem Türk siyasi hayatını yeni bir gözle bakmanızı sağlayacak önemli bir çalışma. Ömer Lütfi Mete zihninizin koridorlarında geziniyor ve size yeni kapılar açacak farklı ipuçları sunuyor. 28 Şubat post-modern darbesi ve Şemdinli olaylarının parantezde kalmış yanlarını sizin için açıyor. 

28 Şubat ve Demokrasi
Emre Kongar
Remzi Kitabevi


Bu kitaptaki yazılar, 1999 seçimlerini hemen öncesinde PKK liderinin yakalanmasıyla başlayan, Ahmet Taner Kışlalı"nın ölümü ile süren, Hizbullah"ın ortaya çıkarılması ve Uğur Mumcu"nun katil zanlılarının ele geçirilmesiyle sonuçlanan garip bir dönemin tanıklığıdır. 
Dönem gariptir, çünkü bir yandan Soğuk Savaş sonrası yeniden yapılanma ve Avrupa ile bütünleşme gündemdedir, öte yandan da bu gelişmelerin farkında olmayan siyasal, sosyal ve kültürel koşulların tortuları yani Soğuk Savaş artığı ideolojiler ve terör eylemleri toplumu hala etkilemektedir.

Çıktık Açık Alınla: 28 Şubat Postmodenz Darbe Geçidi’nde
Cengiz Çandar
Timaş Yayınları


Bu kitapta yer alan yazılar, yirminci yüzyılın son dört yılında geçmişte bıraktığı koca bir yüzyılı sırtlayan ve içinde bulunduğumuz yirmibirinci yüzyılda görünebilir bir geleceğe izlerini bırakan bir dönemi sergileyen yazılar. Bu yazıları bir arada bir "Türkiye otopsisi" olarak görmek de mümkün. Bu yönüyle bir "yüzyıl sonu-yüzyıl başı belgeseli" diye de nitelenebilirler. Bir başka yönüyle, Türkiye"nin gelecekteki demokrasi mücadelesi için ipuçları. Diğer yönüyle ise, Türkiye"nin temel çelişkilerinin, ülkeyi ve toplumu iki büklüm eden siyasi spazmların, hatta krizlerin teşhisleri. Geldiğimiz nokta, bu yazılardaki değerlendirmelerin isabetini ortaya çıkarttı. Vardığımız yer, bu yazılara bir "yol haritası" değeri kazandırdı.

Postmodern Darbe : Generalinden 28 Şubat İtirafı
Hulki Cevizoğlu
Ceviz Kabuğu Yayınları


Cumhuriyet tarihimizde önemli bir "dönüm noktası" olan 28 Şubat"la ilgili bu kitaptaki gelişmeler nasıl oldu? Her şey, "Beyaz Enerji" adı verilen büyük bir yolsuzluk operasyonu sürerken gündeme gelen "Düğmeye Kim Bastı?" tartışmaları ile başladı. Türkiye"nin konuştuğu bu konuyu ele almak istedim. 13 Ocak 2001 Cumartesi gecesi Kanal 6 Televizyonu"ndaki Ceviz Kabuğu adlı röportaj programının konusunu şöyle belirledim ve anons ettim: "Düğmeye Kim Bastı?... Bir yolsuzluk operasyonu, nasıl "rejim tartışmasına" dönüştü? Operasyonu Jandarma"nın yürütmesi siyasete müdahele mi?.. Demokrasilerde kim konuşabilir, kim konuşamaz? Asker ya da sivil yetkililere sansür uygulanabilir mi?.. Kimler "karanlığı özlüyor?" Askerler, Avrupa Birliği"nin önünde engel mi?.. Avrupa Güvenlik ve Savunma İşbirliği"nde türkiye dışlanıyor mu?.. Kitap bütün bu soruların cevabını arıyor.

28 Şubat"a İlk Adım
Cüneyt Arcayürek 
Bilgi Yayınevi


Kitap demokrasimize damgasını vuran bir dönemecin ilginç, bilinmeyen yönlerini, gelişmeleri yansıtıyor. 29 Şubat"a İlk Adım kitabı, hızla gelişen devletin tepe noktalarında birbiri ardına oluşan önemli olayları içeriyor. Bir Cumhurbaşkanının. Çiller"i "memlekete bela ettiğinden" yakınan sözleri, Çankaya ile hükümet arasındaki güncel gerginlikler, uluslararası olaylara damgasını vuran gelişmelerdeki ikilemler, bir azınlık hükümeti serüveni... 28 Şubat"a İlk Adım"da; Refah Partisi"nin önlenemez yükselişi, Çankaya"nın, 1995 erken seçiminden sonra hükümeti RP"nin kurmasını engelleme çabaları ve TSK"nın RP hükümet olmadan önce RP"ye ve olası hükümetine bakış açısı, Atatürk devrimleri ve laik Cumhuriyetle ilgili yoğun kaygılar, devleti yönetenlerin söylemleri, olaylar, gerçek yanlarıyla yansıtılıyor. Rejimsel kaygıların giderek boyutlandığı sıralarda patlayan Kardak krizi, krizden günün Başbakanının yararlanma çabaları, elinizdeki kitapta özel yanlarıyla derinlemesine anlatılıyor. Cumhurbaşkanı Demirel"in TSK"yı yatıştırıcı söylemlerine karşın... RP hükümeti kuruluyor ve öykü tadında anlatımla REFAHYOL hükümetiyle 28 Şubat"a ilk adımım nasıl aldatıldığı ince ayrıntılarıyla okuyucuya sunuluyor.

28 Şubat : Öncesi ve Sonrasıyla
Yavuz Donat
Bilgi Yayınevi


Kitap, yazarın Türkiye"yi 24 Aralık seçimlerine götüren günlerden Anasol-D Hükümeti"nin güvenoyu almasına kadar geçen dönemde yaşananları konu alan köşe yazılarının derlenmesiyle oluşturulmuş.


28.02.2012

Diziden filme

 

Kaynak : yedincisanat.blogcu.com

 

0
0
0
Yorum Yaz